آیا درمان ارتودنسی بدون کشیدن دندان برای همه امکان پذیر است؟

orthokeshidan

درمان ارتودنسی با کشیدن دندان مشکل‌تر است، بیشتر طول می‌کشد، و نیازمند مراجعات بیشتر می‌باشد. اندازه فک پایین است که تعیین می‌کند که چه تعداد از دندان‌ها مناسب خواهند بود. در حالی که راه‌های جایگزین کشیدن دندان در قوس فوقانی وجود دارد (بسط دهنده‌ها، کاهش فضای بینابینی و مجاور دندان‌ها، TADS، هدگیر، وسایل کاربردی و تجهیزات متعدد که دندان‌های بالایی را به عقب باز می‌گردانند و فضا ایجاد می‌کنند)، گزینه‌های زیادی برای فک پایین وجود ندارد. بر خلاف قوس بالایی که دارای یک صفحه رشد و فضای بیشتر در پشت دندان‌های آسیاب است، قوس پایین دارای محدودیت‌های مشخصی است. از آنجایی که هیچ صفحه رشدی در قوس پایین وجود ندارد، مقدار فضای موجود در آنجا پس از توقف رشد بیمار تنظیم می‌شود.

تمام گسترش فضای ممکن در قوس پایین با بیرون راندن دندان‌ها به سمت خارج از مرکز استخوان محافظت کننده انجام می‌شود. در حالی که انحناهای به طور غیر عادی فشرده، از بسط دندان‌ها سود می‌برند، فشار دادن بیش از حد آن‌ها به بیرون باعث حرکت دندان‌ها به سمت خارج از لثه‌ها و استخوان‌ها می‌شود. کاهش مینای بین پروکسیمال می‌تواند در بیماران دچار شلوغی خفیف و متوسط دندان‌ها استفاده شود اما برای افراد دارای شلوغی بیش از حد فضای کافی صرفا با ساییدن دندان‌ها ایجاد نمی‌شود. دندان‌های پایینی به علت شکل فک پایین نمی‌توانند مانند فک بالا به عقب رانده شوند. علاوه بر این، حتی زمانی که بیماران عمل جراحی را انتخاب می‌کنند تا کل فک پایین را به جلو حرکت دهند، این کار باعث ایجاد فضای اضافی در قوس پایین برای رفع شلوغی دندان‌ها نمی‌شود. اگرچه روش‌هایی نظیر استئوژنز و ویلکودونتیک وجود دارند، این روش‌ها تهاجمی، گران و نادر هستند.

با کشیدن دندان چهره بیمار پس از پایان درمان چگونه به نظر خواهد رسید؟


 لبخند و چهره جذاب، دندان‌ها و استخوان‌ها سالم، لثه‌های سالم و پایداری پس از درمان می‌توانند نتایج حاصله باشند. گاهی اوقات نکشیدن دندان‌ها باعث ایجاد لبخندی با دندان‌های خرگوشی می‌شود که لب‌ها نمی‌توانند بسته شوند. در موارد دیگر، نکشیدن دندان‌ها باعث هل دادن دندان‌ها به سمت بیرون از لثه‌ها و استخوان‌ها می‌شود. اکثر مواقع، نکشیدن دندان‌ها نتایجی را حاصل می‌کند که به محض تکمیل درمان و برداشتن نگهدارنده، به حالت اولیه خود بازمی‌گردد. اگر کشیدن دندان‌ها به شما لبخندی با دندان‌های جذاب‌تر، سالم‌تر و پایدارتر ارائه می‌دهد، این طرح درمان خواهد بود که متخصص ارتودنسی به شما توصیه می‌کند.

اکثریت قریب به اتفاق بیماران تحت ارتودنسی (بیش از 80٪) می‌توانند بدون کشیدن دندان درمان شوند. با این حال، برای کسانی که فضای کافی ندارند، درمان کشیدن دندان همچنان نتایجی جذاب، سالم و پایدار را حاصل خواهد کرد.

به این پست امتیاز دهید.