آیا ارتودنسی می تواند به درمان دندان قروچه کمک کند؟

 

44-1

احتمالاً شما نیز تبلیغات انواع خمیر دندان و دهان‌شویه را دیده‌اید که ادعا می‌شود از پوسیدگی مینای دندان به علت مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌ها، پیشگیری می‌کنند. اما احتمالاً دندان‌قروچه یکی از مهمترین دلایل پوسیدگی مینای دندان است که حدود 10 تا 30 درصد از افراد جامعه را درگیر می‌کند.احتمالاً شما نیز تبلیغات انواع خمیر دندان و دهان‌شویه را دیده‌اید که ادعا می‌شود از پوسیدگی مینای دندان به علت مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌ها، پیشگیری می‌کنند. اما احتمالاً دندان‌قروچه یکی از مهمترین دلایل پوسیدگی مینای دندان است که حدود 10 تا 30 درصد از افراد جامعه را درگیر می‌کند.

چه چیزی باعث دندان قروچه می‌شود؟


دندان ‌قروچه به وضعیتی گفته می‌شود که دندان‌هایتان را روی یکدیگر فشار می‌دهید یا می‌‌کشید. تعداد زیادی از افراد به طور ناخودآگاه در طول ساعات روز یا موقع خواب دندان قروچه می‌کنند. دندان قروچه معمولا عکس‌العمل نسبت به استرس یا عصبانیت است، یا نشان دهنده مشکل در فرایند گاز گرفتن یا هماهنگی دندان‌هاست.

خطرات دندان قروچه چیست؟


اکثر افراد تجربه دندان قروچه دارند. اگر این وضعیت شدید نباشد نیازی به درمان جدی ندارد. اما اگر دائمی و شدید باشد مراجعه به دندان‌پزشک یا متخصص ارتودنسی ضروری خواهد بود زیرا ممکن است این شرایط بسیار حاد باشد و سلامت دهان و دندان را به خطر بیاندازد. دندان قروچه دائمی می‌تواند باعث شکستگی دندان، لق شدن آن، جابه‌جا شدن آن، یا بر هم خوردن تناسب آنها شود. این مسئله به این معناست که اگر از بریس استفاده می‌کنید - باید قبل از رخ دادن مشکل به موضوع دندان قروچه رسیدگی کرد. افرادی که موقع خواب دندان قروچه می‌کنند بیشتر در معرض اختلالات خواب مانند خروپف و آپنه تنفسی قرار دارند. دندان قروچه شدید معمولاً باعث ایجاد مشکلات دندانی مانند نیاز به عصب‌کشی، روکش دندان، یا حتی کشیدن دندان شود. دندان قروچه می‌تواند باعث آسیب دندان، از دست دادن، تاثیرگذاری بر فک، و ایجاد یا تشدید مشکلات دردناکی مانند اختلال مفصل فکی/ مفصل گیجگاهی (TMD/TMJ) می‌شود.

TMJ معادل مفصل گیجگاهی است که استخوان فک را به جمجمه متصل می‌کند. دندان قروچه عامل اصلی همه اختلالات مفصل فکی نیست، اما می‌تواند منجر به آسیب دندان شود. برخی از علائم دندان قروچه عبارتند از:

• درد صورت یا فک

• ایجاد زخم و جراحت در نزدیکی گوش

• حساسیت فک

• قفل شدن فک، که از باز و بسته شدن دهان جلوگیری می‌کند

• احساس درد هنگام جویدن

• احساس درد و ناراحتی موقع باز کردن دهان

دندان قروچه می‌تواند به علت متورم کردن عضلات صورت ظاهر صورت شما را تغییر دهد. تصور کنید که شما هشت سال در شب دندان قروچه می‌کنید، در این حالت چه اتفاقی برای عضلات می‌افتد. عضله مخصوص جویدن که در جویدن غذاها نقش دارد، یکی از قوی‌ترین عضلات بدن است. محققان دندان ادعا می‌کنند که این عضله می‌تواند در هر اینچ مربع قدرتی برابر با 600 پوند را وارد کند.

درمان دندان قروچه


روش‌های مختلفی وجود دارد که به کمک آنها می‌توانید بدون نیاز به روش یا یک وسیله خاص دندانی، دندان قروچه را ترک کنید، اکثر این روش‌ها نیازمند مدیریت فردی هستند.

• غذاها یا نوشیدنی‌های حاوی کافئین را کاهش دهید یا به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید.

• از مصرف نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید زیرا معمولا پس از مصرف الکل، دندان قروچه تشدید می‌شود.

• از جویدن آدامس خودداری کنید زیرا باعث بدتر شدن وضعیت عضلات صورت می‌شود.

• با استفاده از کمپرس گرم، و مرطوب به فک خود استراحت دهید.

بریس

مراجعه به پزشک، به ویژه اگر مال‌اکلوژن دارید، اقدامی مناسب برای رسیدگی به دندان قروچه شدید است. تناسب دندان‌ها هنگام گاز زدن مواد خوراکی با مشکلات فک پایین مرتبط است. تنظیم ردیف دندان‌ها و انطباق آنها موقع گاز گرفتن (ساختار فک) می‌تواند از بروز دندان قروچه جلوگیری کند از آنجایی که دلایل مختلفی برای دندان قروچه وجود دارد ممکن است این روش چندان مفید نباشد، با این حال بهتر است با متخصص ارتودنسی مشورت کنید.

محافظ دندانی

اگر روش‌های فوق برای جلوگیری از دندان قروچه و آسیب دیدن دندان مفید نبود، می‌توانید در ساعات خواب از محافظ دهان و دندان استفاده کنید. محافظ دهان و دندان در داروخانه‌ها موجود است، اما دندان‌پزشک یا متخصص ارتودنسی نیز می‌توانند محافظ متناسب با دهان شما را طراحی کنند. متخصص دهان و دندان می‌تواند در خصوص انتخاب محل قرار دادن محافظ، روی دندان‌های بالا، دندان‌های پایین، یا فقط دندان‌های جلو، به شما کمک کند. اگر بریس دارید و نگران هستید که با استفاده از محافظ دندان چه اتفاقی برای آنها می‌افتد، نیازی به استفاده از محافظ ندارید. هنگامی که دندان شروع به جابه‌جا شدن می‌کند، متخصص ارتودنسی محافظ جدیدی را طراحی می‌کند که به زیبا شدن لبخند شما کمک می‌کند. استفاده از محافظ دندانی می‌تواند از آسیب دیدن دندان جلوگیری کند. اما اگر همچنان دندان قروچه می‌کنید، متخصص ارتودنسی شما را به پزشک ارجاع می‌دهد تا به درمان استرس یا عصبانیت شما بپردازند زیرا این دو مورد در دندان قروچه نقش دارند.

به این پست امتیاز دهید.