آیا ارتودنسی می تواند باعث سر درد شود؟

ortoheaake

بریس‌های ارتودنسی می‌توانند بسیاری از مشکلات دندانپزشکی، از جمله کجی دندان‌ها و ناهنجاری فک، را برطرف کنند و زیبایی و عملکرد دندان‌ها را بهبود می‌بخشند. اگرچه بریس‌ها در اصلاح جهت‌گیری دندان‌ها بسیار موثر هستند، می‌توانند در حین تغییر مکان دندان‌ها، باعث ایجاد درد و ناراحتی و حتی باعث سردرد شوند. اما بریس همچنین می‌تواند به کاهش سردرد مرتبط با مشکلات دندانی، مانند مال ‌اکلوژن کمک کند.

ارتودنسی و سردرد


سردردها عارضه رایج درمان ارتودنسی هستند. کسانی که هنگام استفاده از بریس سردرد را تجربه می‌کنند، اغلب پس از محکم کردن یا تنظیم براکت‌ها درد دارند. هنگامی که بریس‌ها سفت می‌شوند، فشاری روی دندان‌ها ایجاد می‌شود تا به تدریج آن‌ها را به موقعیت ایده‌آل خود منتقل کند. این فشار می‌تواند به مدت یک یا دو روز باعث درد دندان‌ها و فک شود و ممکن است به صورت سردرد ظاهر گردد.

اگر سردرد پس از تکمیل درمان ارتودنسی و برداشتن بریس‌ها باقی بماند، به احتمال زیاد منبع سر درد درمان ارتودنسی نیست. در چنین مواردی ممکن است لازم باشد که برای درمان به یک پزشک عمومی مراجعه کنید.

ارتونسی می‌تواند به تسکین سردرد کمک کند


مشکلات دندانپزشکی که فک و عضلات را تحت فشار قرار می‌دهند، می‌توانند موجب سردرد مزمن شوند. در چنین مواردی درمان ارتودنسی اغلب در کاهش سردرد و میگرن موفق است. درمان ارتودنسی می‌تواند به کاهش دفعات سردرد ناشی از موارد زیر کمک کند:

  • اختلال مفصل تمپوروماندیبولار: اختلال مفصل تمپوروماندیبولار یا TMD ، وضعیتی است که بر عملکرد مفصل تمپوروماندیبولار، مفصلی که مسئول حرکت فک است، تاثیر می‌گذارد. TMD می‌تواند به علت مشکل ناهماهنگی دندان‌ها، دندان قروچه، سایش فک، یا به سادگی یک مشمل ژنتیکی اتفاق بیفتد. با وجود TMD، فک به درستی قادر به حرکت نیست، و کشش و فشار بر ماهیچه‌های گردن و صورت وارد می‌کند، که به نوبه خود باعث ایجاد سردرد می‌شود. ارتودنسی می‌تواند مشکلات زمینه‌ای مربوط به هماهنگی دندان‌ها که ممکن است باعث ایجاد TMD شود را برطرف کند و سبب عملکرد مناسب فک و کاهش فشار عضلات و در نتیجه سردرد شود.
  • مال‌ اکلوژن: مال‌ اکلوژن یا بایت نامناسب اساسا شرایطی است که در آن دندان‌ها در هنگام بسته شدن فک، به درستی قرار نمی‌گیرند. مال‌ اکلوژن شامل طیف گسترده‌ای از اختلالات بایت، از قبیل اوربایت یا آندربایت می‌باشد. مال اکلوژن باعث می‌شود فک برای جبران مشکلات بایت، فشاری بر مفصل تمپوروماندیبولار و عضلات اطراف آن وارد کند، که می‌تواند باعث سردرد شود. درمان ارتودنسی در اصلاح مسائل نیش و جلوگیری از سردرد مربوط به مال‌اکلوژن بسیار موثر است.

کاهش درد مربوط به ارتودنسی


برای اکثر بیماران، درمان ارتودنسی تنها در زمان سفت کردن و تنظیم بریس‌ها، درد خفیف یا متوسطی به همراه دارد. درد ممکن است به صورت یک سردرد، حساسیت لثه‌ها و دندان‌ها و یا درد فک ظاهر شود. غالب درد مربوط به ارتودنسی را می‌توان با یک یا چند مورد از راه‌های زیر کاهش داد:

  • داروهای مسکن بدون نسخه مصرف کنید: داروهای مسکن بدون نسخه می‌توانند به کاهش سردرد و درد دهانی مرتبط با درمان ارتودنسی کمک کنند. کسانی که از سردرد و یا درد دهان پس از تنظیم بریس رنج می‌برند، اغلب از مصرف داروهای مسکن قبل از تنظیم براکت‌ها برای پیشگیری از درد سود میبرند.
  • غذاهای نرم بخورید: خوردن غذاهای نرم در دهان خوشایندتر است و به احتمال کمتری باعث درد یا ناراحتی مربوط به ارتودنسی می‌شود.
  • دهان خود را با آب نمک گرم شستشو دهید: چند بار شستشو در روز با آب نمک گرم می‌تواند به کاهش ناراحتی و درد در طول درمان ارتودنسی کمک کند.
به این پست امتیاز دهید.