آیا ارتودنسی در سن میانسالی و پیری امکان پذیر است؟

middleage

در حالت اید­ه‌­آل دندان­‌های انسان به زیبایی و نظم و ترتیب کلیدهای پیانو در کنار یکدیگر قرار می‌­گیرند اما متاسفانه بسیاری از افراد با کجی دندان­‌ها، شلوغی دندان­‌ها یا بایت نامناسب دست و پنجه نرم می­‌کنند.

این مشکلات فراتر از مشکلات صرفاً زیبایی هستند. شلوغی یا روی هم قرار گرفتن دندان­‌ها می­‌تواند تمیز کردن دندان‌­ها را دشوار سازد و باعث شود احتمال پوسیدگی دندان­‌ها و بیماری لثه بیشتر شود. وقتی که فک­‌ها را به یکدیگر نزدیک می‌­کنید و دندان‌­ها به درستی بر روی یکدیگر قرار نمی­‌گیرند (این وضعیت مال اکلوژن یا بایت نامناسب نامیده می­‌شود) این امر می­‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در جویدن و بلع ­شود. نامنظم بودن دندان­‌ها می‎­تواند باعث شود تلفظ برخی حروف خاص دشوار شود و در هنگام جویدن فشار بیشتری به عضلات مسئول جویدن وارد شود و در نتیجه در صورت خود احساس درد کنید.

علی رغم اینکه دوران کودکی، بهترین زمان برای ایجاد تغییر در موقعیت دندان­‌ها می‌­باشد، افراد بزرگسال زیادی درمان ارتودنسی را انتخاب می­‌کنند و نتایج فوق العاده‌­ای نیز به دست می‌­آورند. تخمین زده می­‌شود که از هر پنج بیمار ارتودنسی، 1 نفر بالای 18 سال سن دارد.

چرا علاقه به انجام درمان ارتودنسی در افراد میانسال افزایش یافته است؟


بسیاری از والدین همواره تمایل داشته‌اند که درمان ارتودنسی را انجام دهند اما آنها مجبور بود‌ه‌­اند که ابتدا مطمئن شوند فرزندانشان از مراقبت­‌های کامل برخوردار شده‌اند. هنگامی که فرزندان خانه را ترک می­‌کنند و پدر­ها و مادرها در کار خود پیشرفت می­‌کنند و درآمد مطمئنی به دست می‌­آورند دوست دارند که زمان و هزینه بیشتری را برای خود صرف کنند، درمان ارتودنسی یکی از این کارهایی هست که پدر و مادرها دوست دارند انجام دهند و دندان‌هایی صاف و مرتب داشته باشند.

افزایش موفقیت ­آمیز استفاده از ایمپلنت و دندانپزشکی عمومی نیز باعث شده­ است بیماران مسن­تر نیز تمایل بیشتری برای انجام درمان ارتودنسی پیدا کنند. افراد تمایل دارند دندان­‌های خود را بیش از پیش حفظ کنند (و در این زمینه موفق هم میشوند). سال‌ها پیش، درمان ارتودنسی برای بزرگسالان، هدر دادن پول تلقی می‌­شد. به دلیل آنکه افراد اغلب فکر نمی­‌کردند بتوان دندان­‌های طبیعی را در تمام عمر حفظ کرد. اما امروزه، با موفقیت آمیز بودن درمان­‌های دندانپزشکی ترمیمی و درمان­‌های پریودنتال، بیماران بیشتری دریافته‌­اند که با مراقبت­‌های پیشگیری کننده مناسب، دندان‌­ها می­‌توانند و باید در تمام مدت عمر دوام بیاورند. آنها می­‌دانند درمان ارتودنسی با هدف دستیابی به اکلوژن سالم و کاربردی، می­‌تواند در داشتن دندان­‌هایی سالم­تر در تمام طول عمر نقش داشته باشد، به علاوه دندان­‌ها به لحاظ زیبایی شناسی هم بسیار مهم هستند.

بیمارانی که هرگز به لحاظ درمان ارتودنسی معاینه نشده­‌اند، پیش از قرار دادن بریج و ایمپلنت دائمی، به منظور مشاوره به متخصص ارتودنسی ارجاع داده می‌شوند. آنها امروزه می­‌دانند که اگر دندانپزشک پیش از انجام این ترمیم­‌ها، دندان­‌ها را به درستی تنظیم کرده باشد، این امر می‌­تواند تاثیر مثبت در موفقیت دیگر درمان­‌ها دارد یا حتی درمان­‌های غیر ممکن گذشته را ممکن می­‌سازد. بزرگسالان در این مورد آگاهی دارند و می­‌خواهند درمان ارتودنسی را برای دستیابی به بهترین نتایج چه از لحاظ زیبایی و چه از لحاظ اکلوژن به دست بیاورند.

ملاحظات ارتودنسی برای افراد مسن


اگر شما به دنبال درمان ارتودنسی برای اصلاح مشکلات زیبایی یا بایت نامناسب هستید یا می­خواهید تاثیرات ناشی از دست دادن دندان را برطرف کنید، نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

  • روند رشد استخوان­‌های بزرگسالان متوقف شده است، بنابراین ایجاد برخی تغییرات ساختاری بدون انجام عمل جراحی ممکن نیست.
  • کل فرایند درمان ممکن است بیش از آنچه در مورد کودکان و نوجوانان اتفاق می­افتد، طول بکشد. با در نظر داشتن اینکه مدت زمان لازم برای صاف شدن دندان­‌ها در افراد مختلف، متفاوت است؛ می­توان گفت درمان به طور متوسط 2 سال به طول می‌­انجامد.
  • اگر درمان ارتونسی انجام دهید، ممکن است نیاز باشد علاوه بر دندانپزشک عمومی، به یک متخصص پریودنتال و یک متخصص ارتودنسی نیز مراجعه کنید تا مطمئن شوید که از دست رفتن استخوان­‌ها به دلیل بیماری لثه نمی­‌تواند در روند درمان اختلال ایجاد کند.
به این پست امتیاز دهید.